3 NBCC PLAYERS IN ECA TURF TEAM OF THE YEAR

3 NBCC players were selected in the ECA Turf Team of the Year , namely James Binney, Nitesh Patel (who was named captain) and Ben Torney . Nitesh polled Read more

Junior Winter Training Program

NBCC is again running its Junior Development Program at Xavier College Sports Centre during the winter months. The program will be conducted over 9 weeks Read more

Two Life Memberships awarded at SPN

A very successful NBCC Seniors Presentation Night Dinner was held at the Manningham Hotel on 8th April 2016. The highlight of the evening was the announcement Read more

Congratulations to Elliot Brandon Jones!

Elliot Brandon-Jones' outstanding junior career was recognised at the ECA Junior Presentation Night when he was announced as the joint winner (with Zac Read more

U16 Maroon go Back-to-Back!

The U16 Maroon team made it 2 premierships in a row when they defeated Kew by 40 runs on Sunday at Hayes Paddock. In the last 11 years the NBCC U16 Maroon Read more

Junior Presentation Day Wrap

The curtain came down on the 2015-16 junior cricket season with a very successful Presentation Day at Macleay Park on Sunday 20th March. A large number Read more

GRADE RND HOME TEAM   AWAY TEAM Venue
Under 16A A G Grace GF
North Balwyn Maroon
7/191(cc)
   def  
Kew Junior Blue
151
Hays Paddock (South) 
Under 14B F J Dobeli GF
STC South Camberwell Blue
8/185(cc)
   def  
North Balwyn Gold
74
Highfield Park (Lower) 
Under 12A R J Barker GF
BUC Gold
2/128
   def  
North Balwyn Maroon
9/122
Macleay Park No 3 
D Synthetic (Merrell Shield) GF
Burwood Uniting Canterbury
4/157
   def  
North Balwyn
155
Macleay Park No 3 
Under 12A R J Barker SF
Trinity Willison Green
122
   def by  
North Balwyn Maroon
5/125(cc)
Frog Hollow 
D Synthetic (Merrell Shield) SF
Edinburgh
213
   def by  
North Balwyn
262
W J Cox Oval - Yarra Bend 
Dunstan Shield SF
North Balwyn
96 and 132
   def by  
Donvale
156 and 7/73
Macleay Park D S Bull Oval 
C Turf (Armstrong Shield) SF
North Balwyn
116
   def by  
Richmond City
4/118
Gordon Barnard Lower Oval 
LOC 4 (Tobias Shield) SF
East Malvern Tooronga
176
   def  
North Balwyn
87
Treyvaud Mermorial Park West 
Under 14B2 M Van Zuyden SF
Surrey Hills Red
4/106
   def  
North Balwyn Black
9/99
Salesian College Main Oval 
Under 14B F J Dobeli SF
Surrey Hills Blue
146
   def by  
North Balwyn Gold
161
Surrey Park No 4 Oval (South East) 
Under 16B A R Tongue SF
Boroondara Gleeson
160
   def  
North Balwyn Gold
105
Howard Dawson Reserve 
Under 16A A G Grace SF
North Balwyn Maroon
9/178(cc)
   def  
Glen Iris Blaich
90
Macleay Park No 2 
Under 14A C L Martin SF
Boroondara Rosengarten
5/213(cc)
   def  
North Balwyn Maroon
78
Victoria Road Reserve 
Veterans B Grade GF
North Balwyn
128
   def by  
Burwood
160
Macleay Park No 2 
RankNameRunsGradeRound
1 Miller E Medina128D Synthetic (Merrell Shield)8
2 Ian Dalrymple125D Synthetic (Merrell Shield)6
3 Mark Rigoni125D Synthetic (Merrell Shield)11
4 Nitesh Patel123Dunstan Shield9
5 William Dalrymple122C Turf (Armstrong Shield)5
6 Michael Grace116D Synthetic (Merrell Shield)4
7 Luke Billingham112B Turf (Sturgess Shield)3
8 Benjamin D Torney112Dunstan Shield4
9 Nitesh Patel110Dunstan Shield4
10 Elliott Forbes105B Turf (Sturgess Shield)11
View all statistics

NBCC Events

NBCC on Facebook

Follow NBCC on Twitter